شغل های مرتبط با ورزش های الکترونیک و درآمد آنها

شغل های مرتبط با ورزش های الکترونیک کدامند و درآمد هر کدام از این مشاغل چقدر است؟

بی تردید ظهور ورزش های الکترونیک و افزایش محبوبیت آنها در عرصه جهانی باعث به وجود آمدن مشاغلی انبوه در این صنعت شده است. ما در این مطلب قصد داریم درباره شغل های مرتبط با ورزش های الکترونیک اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

 

 • بازیکن حرفه ای:

این افراد کسانی هستند که سنگ بنای ورزش های الکترونیک را پایه ریزی  کرده اند و باعث ایجاد تحولی عظیم در این صنعت شده اند.

 اما به چه کسانی بازیکن حرفه ای می گویند؟

بازیکنان حرفه ای به افرادی گفته می شود که در یک تیم خاص استخدام شده و در مسابقات متعدد برای دریافت جایزه شرکت می کنند. میزان دستمزد این افراد می تواند شامل ارقام متفاوتی باشد، اما برترین بازیکنان دنیا با توجه به شرکت در تورنمت های مختلف می توانند میلیون ها دلار در سال درآمد کسب کنند.

این درآمد می تواند از طریق شرکت در مسابقه، معاملات اسپانسری، برد جایزه، تبلیغ محصول تجاری یک شرکت و… بدست آید.

بازیکنان حرفه ای معمولا در یک تیم خاص ثبت نام می کنند و در مسابقات مختلف حضور می یابند. اغلب آنها قبل از جذب شدن در تیم های بزرگ در مسابقات آماتور یا پایه شروع به بازی کرده و به تدریج به رتبه های بالاتر میرسند.

گیمرهای حرفه ای بهترین بازیکنان جهان هستند و درنوع بازی که انجام می دهند عملکردی کاملا حرفه ای از خود به نمایش می گذارند. ناگفته نماند مانند دیگر ورزش ها، تنها تعداد کمی در این رشته ها خبره می شوند.

بازی های زیادی در ورزش های الکترونیک وجود دارد به طور مثال از بازی های تیراندازی گرفته تا بازی های استراتژیک، که هر کدام طرفداران مخصوص به خود را دارد.

 

 

 • داور مسابقات در ورزش های الکترونیک

 

سرپرستان یا داوران نتیجه مسابقات را ثبت می کنند. وظیفه آنان اطمینان حصول از بازیکنان است که به درستی قوانین حاکم بر بازی را به طور کامل رعایت کنند و در صورت مشاهده هر گونه تخلف مجازات هایی را برای آنها در نظر می گیرند.

یکی دیگر از وظایف آنها برقراری ارتباط با تیم ها برای برطرف کردن اختلافات پیش آمده است و حفظ بی طرفی کامل در جهت اقدام به رفع مشکل پیش روست.

در طول مسابقات زنده، به عنوان مثال در فینال مسابقاتی که به صورت آنلاین برگزار می شود داورها همه بازیکنان تیم ها را زیر نظر داشته و مسابقه را به طور کامل رصد می کنند. از جمله مواردی که در این بین بایستی توسط بازیکنان رعایت شود این است که از هدست به صورت صحیح استفاده کنند و یا هیچ نوع عمل ناخوشایندی نسبت به تیم مقابل انجام ندهند.

قبل از شروع بازی داورها وظیفه دارند که سرورها و دامنه ها را آزمایش کنند و از کار کرد صحیح آنها اطمینان حاصل نمایند تا برنامه ها طبق زمان بندی و به درستی پیش برود.

داورها مسئولیت رسیدگی به هرگونه مسائل و اتفاقات روی داده در حین بازی را برعهده دارند برای مثال اگر رایانه یا صفحه کلید بازیکنی خراب شد و یا  هر گونه بحث و جدالی بین نفرات تیم  در حین بازی رخ دهد، می تواند با استناد به دستورالعمل های قانونی که دارد در این گونه موارد دخالت کند تا میزان تاخیر و توقف بازی را به حداقل ممکن برساند.

 

یک داور بازی های الکترونیک باید چه مهارتهایی داشته باشد؟

یکی از مهم ترین مهارت های مورد نیاز یک داور، مهارت ارتباطی است. برای مثال گفتن این که یک تیم رد صلاحیت شده است کار آسانی نیست و این کار باید با آرامشی خاصی صورت بگیرد تا از ایجاد هر گونه تنش جلوگیری به عمل آید.

جدا از مهارت ارتباطی، یک داور باید هوشیار نیز باشد تا به سرعت و با رفتار حرفه ای مسئله پیش آمده را حل نماید.

همچنین باید به نحوه کارکرد نرم افزار بازی به طور کامل واقف باشد تا مانع از هر گونه سوء استفاده در طول  بازی  شود و نیزبه طور مداوم خود را به روز نگهدارد تا از بروز هک و یا هر گونه عمل مخرب دیگری که ممکن است درجریان بازی روی دهد، ممانعت کند.

چگونه یک داور شویم؟

حضور در برخی از مسابقات رده پایین یکی از مهمترین جاهایی است که می توانید شروع به داوری کنید و شرکت کردن در این نوع مسابقات تجربه ارزشمندی در اختیار شما قرار خواهد داد.

به تدریج قوانین مسابقات را بیاموزید کتاب های قانون مربوط به ورزش های الکترونیک را مطالعه کنید و به صورت آنلاین مسابقات را تماشا کنید و انواع وضعیت های اشتباه را در طول بازی مورد ارزیابی قرار دهید. بعد از آن است که به تدریج می توانید پله های ترقی را طی کنید.

ساعات کار و حقوق داوران کاملا مشخص نیست اما در برخی از مسابقات برای داوران ساعتی برابر با 500 دلار پرداخت می کنند.

همانطور که گفته شد میزان درآمد به آن بستگی دارد که در یک لیگ سطح پایین داوری می کنید یا در سطح جام جهانی. میزان حقوق در جام جهانی از 30000 هزار دلار تا 80000 دلار متغییر است.

 

 • مدیر برنامه ریزی بازیکن حرفه ای

برخی از گیمرهای حرفه ای که درآمد بالایی دارند در کنار خود و برای انجام امور از مدیر برنامه استفاده می کنند. این افراد در کارهای جانبی گیمر ها کمک می کنند به عنوان مثال برای تبلیغ یک مارک تجاری مذاکره می کنند و یا بازیکنان در معامله با اسپانسرها از افراد فعال در این عنوان شغلی برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کنند.

در واقع مدیر برنامه ریزی، انجام کارهای اداری افراد حرفه ای در یک ورزش الکترونیک را به دلیل داشتن مشغله کاری زیاد این گیمرها به عهده می گیرد.

معمولا این افراد جنبه های قانونی کار را نیز بر عهده می گیرند تا گیمر بتواند در کار خود تمرکز لازم را داشته باشد.

هدف نمایندگان برنامه ریزی، انجام هر کاری به نفع یک گیمر است به طوری که کمیسیون معاملات و قراردادهای تضمین شده نیز به عنوان یکی از کارکردهای مهم آنها تعریف شده است.

همچنین برخی از مدیران برنامه ریزی به عنوان دستیار شخصی گیمر عمل می کنند و برنامه های آنها از قبیل رزرو محل اقامت و تهیه بلیط سفرهای تبلیغاتی را تهیه می کنند.

مدیران برنامه ریزی براساس تعریفی که مدیران آنها انجام می دهند کارها را پیش می برند مانند مسئول خرید و فروش بازیکنان به سازمان های دیگر که در این بین به عنوان یک واسطه نقش آفرینی می کنند.

اگر شخصی علاقه دارد یک مدیر برنامه ریزی شود باید مهارت های زیر را داشته باشد:

مدیران برنامه ریزی باید یک مذاکره کننده بسیار قهاری باشند و از شبکه سازی و قوه ارتباطی خوبی بهره ببرند. این افراد مانند فروشندگان و مدیران استخدام باید قدرت تشخیص موقعیت داشته باشند و کار را به خوبی به پیش ببرند.

همچنین این افراد باید از جنبه های حقوقی اطلاعات کافی داشته و بتوانند با سایر بنگاهها ارتباط برقرار کرده و در پیشرفت بازیکن و افزایش درآمد آن نقش آفرینی کنند. تاثیر این افراد به قدری است که می توانند بازیکن حرفه ای را با استفاده از بنگاههای تبلیغاتی به یک چهره محبوب تبدیل کنند.

میزان حقوق و درآمد مدیران برنامه ریزی:

درآمد مدیران برنامه ریزی را نمی توان به طور دقیق مشخص کرد ممکن است درآمد آنها بین چند هزار دلار تا چندین میلیون دلار متغیر باشد. این رقم بر اساس استعداد، مهارت و کارآیی یک مدیر برنامه ریزی می تواند شامل مبالغ متغیری باشد.

 

 • خدمات تولید و پخش زنده ورزش های الکترونیک

از آنجایی که تولید و تهیه برنامه های زنده در ورزشگاهای سنتی نیاز به مهارت زیادی دارد تا از این طریق بتوانند یک نمایش زنده را بدون نقص بر روی آنتن ببرند، در ورزش های الکترونیک نیز برای تولید یک برنامه زنده، این فرایند می تواند با چالش هایی بسیار فراتر و جدی تری روبه رو شود.

این شغل با وجود سختی های فراوان به عنوان یکی از جذاب ترین مشاغل در حوزه ورزش های الکترونیک شناخته می شود.

تولید و پخش زنده ورزش های الکترونیک نیازمند امکانات تخصصی استودیو esports در استادیوم های سرتاسر جهان است این امکانات ممکن است توسط برخی از شرکت ها به صورت سفارشی ساخته شود که برای تولید و پخش زنده برنامه کاربرد دارد.

هدف این افراد تولید و مدیریت کامل یک برنامه یا مسابقه از آغاز تا پایان است تا به واسطه آن بینندگان بتوانند برنامه را به صورت آنلاین و زنده مشاهده کنند.

افرادی که در خدمات تولید و پخش زنده، مشغول به فعالیت هستند شامل تولید کنندگان بخش موسیقی، صحنه پرداز، میکس دوربین و پخش رویدادهای بازی، تهیه کنندگان بخش گرافیک و صحنه گردانان اصلی است.

برخی از افرادی که در این بخش کار می کنند ممکن است به صورت فریلنسر کار کنند و کار آنها محدود به آن بازی یا مسابقه باشد.

اما افرادی که در بازی های esports  به عنوان تولید و پخش کننده زنده بازی فعالیت می کنند عبارت اند از:

تهیه کنندگان اجرایی، طراحان، اپراتورهای گرافیک، مدیران فنی، اپراتورهای استادیو که حتما باید با سابقه باشند.

در این بین افرادی که به صورت فریلنسر کار می کنند اغلب اپراتورهای دوربین، اپراتورهای صدا، مدیران فنی در بخش فیلم برداری، بازپخش کنندگان، ناظران درون بازی، هنرمندان گریم را شامل می شود.

ناگفته نماند که شغل های دیگری نیز در این بخش وجود دارد که داشتن مهارت های قوی یک امر ضروری برای فعالیت آنها در این حوزه به حساب می آید.

 

برخی از نقش های اصلی در پخش زنده ورزش های الکترونیک وجود دارند که مهارت های مورد نیاز برای آنها در ادامه برای شما بازگو می شود:

 • افراد ناظر در بازی:

این افراد اطلاعات کاملی درباره بازی دارند و تکنیک های استفاده شده در بازی را بیان می کنند.

کارگردان و یا تهیه کننده پخش زنده:

باید یک فرد حرفه ای برای رهبری تیم در نظر گرفته شود تا بتواند با تیم های بزرگ ارتباط برقرار کرده و به صورت مختصرآنها را معرفی کند همچنین آشنایی و تجربه کافی در زمینه پخش زنده بازی ها را در اختیار داشته باشد.

در کل کارگردان باید یک فرد خلاق باشد و بتواند در وضعیت های مختلف تصمیمات لازم را بگیرد و یک رهبر تمام قد برای ذینفعان پروژه باشد.

 

 

 • مدیر فنی (کارگردان دوربین):

برای اینکه حوادث روی داده در طول بازی با چشمانی باز رصد شود به یک مدیر فنی لازم است. این شخص باید یک فرد خلاق در شکار حوادث در طول بازی باشد. از جمله مهارت هایی که مدیر فنی باید داشته باشد می توان به داشتن مهارت ارتباطی قدرتمند، توانایی فنی لازم در فیلم برداری و رصد هر اتفاقی که در طول لحظات مسابقات ممکن است روی دهد، اشاره کرد.

 • مدیر اجرایی:

زمانی که یک برنامه پخش زنده صورت می گیرد این وظیفه مدیر فنی است که اطمینان حاصل کند که جریان بازی با کیفیت مناسب از طریق اینترنت در دسترس تماشا گران قرار می گیرد یا نه. مدیر فنی باید آشنایی بسیار زیادی به سیستم های ارتباطی، شبکه سازی و رمز گذاری زنده فیلم داشته باشد.

 • مهندس صدا گذاری:

داشتن درک فنی برای صدا گذاری در طول پخش زنده یک امر ضروری و حیاتی است. به طوریکه برای مثال در هنگام ایجاد یک رویداد نادر در طول مسابقه باید تشخیص دهد از چه نوع میکس صدا گذاری استفاده کند.

در این میان عوامل پشت صحنه بسیار زیاد دیگری نیز در تهیه یک پخش زنده دخیل هستند که تنها به موارد انگشت شماری از آنها اشاره شد.

میزان درآمد این عوامل چقدر است؟

براساس آخرین اطلاعات دریافت شده میزان درآمد آنها برای یک تیم پخش زنده مسابقات از 30000 دلار برای هر بازی تا 13 میلیون دلار برآورد شده که سطح بازی در این میان مهمترین ملاک تعیین کننده میزان درآمد است.

 

 

 • گزارشگران در ورزش های الکترونیک:

گزارشگران به عنوان عضو جدا نشدنی از بازیها محسوب می شوند. آنها می توانند رویدادهای بازی را زنده کنند. گزارشگران به منظور شرح عملکرد بازیکنان و برای جلب توجه و افزایش آگاهی و سرگرمی بینندگان به کار گرفته می شوند.

گزارشگران که به عنوان شرح دهنده یک تورنمت و یا یک رویداد هستند به هنگام آغاز مسابقه پا به صحنه می گذارند و تماشگران را به وجد می آورند، تیم ها را معرفی کرده و مانند مجریان شبکه های تلویزیونی از بازیکنان و سایر کارشناسان مصاحبه به عمل  می آورند.

مهارت هایی که برای تصدی این نوع شغل بایستی مد نظر قرار بگیرند یکی مهارت ارتباطی بسیاری قوی است به طوری که این افراد باید قادر باشند با صدای خود مخاطبان را درگیر بازی کنند همچنین اگر در طول مسابقات حوادث غیر مترقبه ای رخ داد به صورت واضح برای بینندگان شرح دهند.

 برخی از مسابقات ممکن است ساعتها به طول بیانجامد بنابراین داشتن انرژی مضاعف یکی از ویژگی های دیگری است که باید این افراد از آن برخوردار باشند.

گزارشگران برای پیشرفت در کارشان به تجربه کاری نیاز ضروری دارند و داشتن تجربه به آنها این امکان را می دهد که در آینده توجه زیادی از ناشران را به سمت خود جلب کنند که در پی آن اعتبار شغلی آنها نیز به مراتب بالاتر خواهد رفت.

با توجه به این که برنامه ریزان و میزبانان ورزش های الکترونیک به افرادی که توانایی گزارش کردن بازی را دارند نیاز مبرم خواهند داشت، شما با مطالعه و گذراندن دوره های مربوط به گزارشگری می توانید به درآمد عالی از طریق فعالیت در این رشته دست یابند.

درآمد گزارشگری چقدر است؟

در ابتدای مسیر این درآمد می تواند بین ده هزار تا سی هزار دلار باشد اما با افزایش تجربه و مهارت در این زمینه شغلی درآمد آن می تواند تا 65000 هزار دلار و یا بیشتر هم افزایش یابد.

درآمد این شغل برای برخی از فریلنسرها در روز حدود 2000 هزار دلار تخمین زده می شود.

ساعات شغلی گزارشگران چگونه است؟

ساعات کاری آنها با توجه به این که در برخی مواقع باید از یک شهر به شهر دیگر و یا کشور دیگر مسافرت کنند کاملا متغییر است و نمی توان برای آنها ساعات دقیقی را مشخص کرد.

 

 • مربی و آنالیزور تیم :

پشت هر تیم بزرگی در ورزش های الکترونیک کادری قرار دارد که به آموزش بازیکنان می پردازد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

وظیفه مربی چیست؟

مانند ورزش هاس سنتی یک مربی به تیم کمک می کند که به صورت اصولی تمرین کرده و پیشرفت کنند.

مربیان برای ایجاد انگیزه در بازیکنان، شناسایی نقاط ضعف و قدرت تیم با بازیکنان همکاری می کنند تا مطمئن شوند که در طول مسابقه بهترین بازی را ارائه خواهند داد و با تعیین استراتژی و نحوه مقابله با حریفان سعی می کنند نتیجه بازی را به نفع تیم خود تمام کنند.

مریبان معمولا افرادی هستند که به طور دائم در حال تجزیه و تحلیل حریفان هستند تا از این طریق نقاط ضعف و قوت بازیکنان تیم را به آنان گوشزد کنند.

یک مربی به عنوان یک مسئول همه جانبه شناخته می شود و تمام عملکرد تیم از قبیل مهارت های فردی بازیکنان، انسجام تیم، استراتژی درون بازی، مسئولیت انگیزشی بازیکنان و نظم تیم را برعهده دارد.

آنالیزور تیم چه وظیفه ای دارد؟

آنالیزور یا همان تحلیلگر، مسئول و متخصص گرفتن اطلاعات و استفاده از آنها برای ارائه آمار و تحلیل نقاط ضعف و قوت تیم مقابل برای نتیجه گرفتن در مسابقه است. برخی از تیم ها تحلیلگران را برای به دست آوردن آمار و سایر اطلاعات در طول بازی استخدام می کنند.

برای این که تبدیل به یک آنالیزور یا مربی شوید به چه مهارت هایی نیاز دارید؟

در وهله اول باید از پیچیدگی های بازی و قوانین موجود در آن آگاهی های لازم را کسب کنید و این نیازمند آن است که بازی را در سطح معقولی انجام دهید و با آگاهی از سطح مسابقات نقاط ضعف و قوت بازیکنان را بسنجید و براساس آن استراتژی های لازم را به مرحله اجرا درآورید.

همچنین توانایی سنجش تیم حریف را داشته باشد و با ایجاد رابطه موثر با بازیکنان خود، در طول بازی بتوانند راهنمایی های لازم را به آنها منتقل کنید.

برخی از مربیان در جذب بازیکنان، کمک به مکان ها، نظارت بر سلامتی بازیکنان و موارد دیگر به مالکان تیم ها کمک می کنند.

برای اینکه به یک مربی و آنالیزور تبدیل شوید به چه مدارکی نیاز دارید؟

برای مربی گری و یا تبدیل شدن به آنالیزور یک تیم یا یک شخص، به مدرک خاصی نیاز نیست داشتن مهارت و تجربه در بازی و قدرت ارتباطی موثر با اعضای تیم یکی از مهمترین رکن های مورد نیاز در این عنوان شغلی است.

میزان درآمد این افراد چقدر است؟

بستگی به این دارد که شما مربی و آنالیزور یک تیم حرفه ای هستید یا آماتور. این رقم از چند صد دلار شروع می شود تا چندین میلیون دلار ادامه خواهد داشت.

 

 • مدیر روابط عمومی تیم:

بی شک ورزش های الکترونیک یکی از جذاب ترین بازی و ورزش ها در سطح دنیا هستند و علاقه مندان بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده اند. یکی از افرادی که در جذب مخاطبین به این رشته نقش موثری دارد بدون تردید مدیر روابط عمومی تیم است.

مدیر روابط عمومی تیم کیست؟

این شخص می تواند در اطلاع رسانی به جامعه درباره تورنمنت ها و تورهای تیم نقش اساسی ایفا کند.

آنها ممکن است در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، توئیتر، وبلاگ ها و سایرشبکه های اجتماعی دیگر با جامعه ارتباط تنگاتنگی داشته باشند و به پرسش های آنها پاسخ دهند.

این افراد معمولا با اعضای تیم در تعامل هستند و به عنوان بخش تاثیر گذار تیم در امر بازاریابی هم مشارکت می کنند و یا به عنوان روابط عمومی تیم با مطبوعات و رسانه ها در ارتباط هستند و با آنها به مصاحبه می پردازند.

از آنجایی که این افراد به عنوان نماینده تیم در سطح جامعه مشغول به فعالیت هستند باید از میزان روابط عمومی بالایی برخوردار باشند.

مدیر روابط عمومی تیم باید چه مهارت هایی داشته باشد؟

چون این فرد بیشتر از هر کس دیگری با جامعه در ارتباط است باید درباره بازی، محصول، نام تجاری و… اطلاعات جامعی در اختیار داشته باشد تا بتواند تیم را در تمام ابعاد از بعد مالی گرفته تا بعد رسانه ای به جامعه هدف معرفی کند.

با توجه به این که مدیر تیم در مسیر رشد و پیشرفت های آتی تیم نقش اساسی دارد باید یک فرد خبره از نظر اطلاع رسانی و ارتباطی با جامعه باشد تا بتواند تیم را به عنوان یک برند برجسته در جامعه مطرح کند.

درآمد این فرد در برخی از تیم های مطرح جهان ممکن است از 30000 تا 40000 دلار در ماه متغیر باشد.

روزنامه نگار یا تولید کننده محتوای حوزه ورزش های الکترونیک:

پیدا کردن اخبار جدید، مصاحبه کردن با بازیکنان و ارائه روایتی جذاب از مهمترین وظایف یک روزنامه نگار و محتوا نویس فعال در این حوزه است.

روزنامه نگاران در ورزش های الکترونیک چه وظایفی دارند؟

این افراد محتواهایی را به نفع عموم جمع آوری، تجزیه و تحلیل و بعد تولید می کنند. یک روزنامه نگار می تواند برای رسانه های متنوعی از روزنامه ها گرفته تا مجلات، رادیو وتلویزیون یک سند مکتوب ایجاد کند.

روزنامه نگاران esport  ملزم به نوشتن داستان های خبری، ویژگی ها، مقالات مربوط به تجزیه وتحلیل تیم، اطلاع رسانی نظرات و همچنین مصاحبه با بازیکنان و افراد مطرح در رشته های مختلف هستند. این افراد از معدود کسانی هستند که در جذب مخاطب می توانند نقش عمده و تاثیر گذاری داشته باشند.

 

محتوا ساز کیست؟

یک محتوا ساز کاری شبیه به روزنامه نگار دارد اما محتوای تولیدی آنها کم تر خبر محور است و بیشتر کار آنها جنبه سرگرمی دارد. به عنوان مثال ممکن است یک مارک تجاری یا حامی مالی بخواهد فیلمی را در قالب طنز با محوریت ورزشهای الکترونیک بسازد و با این نمایش سعی در جذب مخاطبین به این رشته ورزشی داشته باشد.

درآمدی که یک محتوا نویس و روزنامه نگار در این حوزه دارد براساس تجربه و خلاقیتی که در این حوزه از خود نشان می دهد به طور میانگین مابین 3000 دلار تا 15000 دلار در ماه برآورد می شود.

شغل ناظر :

در رویدادهای esport آنچه که توسط بینندگان مشاهده می شود توسط ناظران کنترل می گردد. در واقع ناظر کسی است که دوربین های درون بازی esport  را برای پخش کنترل می کند.

این افراد قسمت های کلیدی بازی را شناسایی می کنند و جالب ترین نکته های بازی را برجسته کرده و نمایش می دهند.

ناظران که در پشت صحنه و در گروه تولید کار می کنند از نزدیک با پخش کنندگان و گروه پخش در ارتباط هستند.

افرادی که به عنوان ناظر در ورزش های الکترونیک فعالیت دارند باید درک کاملی از یک بازی داشته باشند تا بتوانند صحنه و رویدادهای داخل بازی را برجسته سازی کرده و نمایش بدهند.

 

با وجود این که ورزش الکترونیک نسبت به سایر ورزش ها از قدمت نسبتا کمی برخوردار است اما براساس برآوردها محبوبیت آن در میان طرفداران این سبک از ورزش های جذاب به شدت زیاد است و از سیر صعودی قابل توجهی برخوردار است. به نحوی که توانسته نظر مساعد بسیاری از ورزش دوستان اهل هیجان را به سمت خود جلب کند. همچنین این ورزش جذاب زمینه خلق و ایجاد فرصت های شغلی متعدد با درآمدهای بسیار بالا را فراهم آورده است، به طوریکه پیش بینی می شود طی یک دهه آینده بیش از یک چهارم جمعیت دنیا به سمت ورزش های الکترونیک سوق داده شوند و به طبع آن فرصت های شغلی جدیدی در این عرصه به وجود خواهد آمد که در این مطلب سعی کردیم به برخی از آنها اشاره کنیم.