معرفی کمپانی ESL

 

 

Intel Extreme Masters  شامل مجموعه ای از مسابقات بین المللی مربوط به ورزش های الکترونیک است که در نقاط مختلف جهان برگزار می شود. این مسابقات شامل چندین رشته ورزشی است که عبارتند از League of Legends  ، Counter Strike:Gloabal Offensive، Starcraft، Hearthstone   و Quake Live .

از لحاظ وسعت جغرافیایی بسیار گسترده است و در طول تاریخ برگزاری این مسابقات در کشورهایی مانند چین، لهستان، استرالیا، امارات و آلمان به روی صحنه اجرا رفته است.

 

تمامی این مسابقات با حمایت مالی شرکت غول پیکر intel  و لیگ ورزش های الکترونیکی (ESL) برگزار شده است. این رویداد که از آن به عنوان یکی از طولانی ترین مسابقات حرفه ای جهان در بخش ورزش های الکترونیک یاد می شود کار خود را از سال 2006 آغاز کرده است.

مفهوم Intel Extreme Masters برای اولین بار در سال 2006 ابداع شد. این مسابقات که قبلا توسط شرکت intel حمایت مالی می شدند فرصتی برای حضور در خارج از اروپا پیدا کردند اولین منطقه برای حضور آنها آمریکای شمالی بود بنابراین شرکت intel  پذیرفت که مسابقات جهانی با حمایت مالی این شرکت برگزار شود.

 در سال 2007 قرار شد که تعدادی از این مسابقات به صورت گروهی انجام شود و برندگان هر مسابقه به مرحله نهایی صعود کنند و مرحله پایانی در نمایشگاه کامپیوتر CeBit هانوفر آلمان برگزار شود.

درفصل اول مسابقات تنها در یک رشته  Counter Strikeبرگزار گردید،  اما به تدریج دامنه مسابقات افزایش یافت. هم اکنون این مسابقات با تیم های برتر ورزش های الکترونیک در آسیا، اروپا و آمریکای شمالی در طیف وسیعی از رشته ها در حال برگزاری است.

 

فصل اول مسابقات در سال 2006 در دو رشته ورزشی CSGO  و Wolrd of Warcraft lll برگزار شد. در این مسابقات 24 تیم از سراسر اروپا به رقابت با یکدیگر پرداختند و به برنده مسابقه 160000 هزار یورو جایزه تعلق گرفت.

در این مسابقات تیم Team Pentagram لهستان با پیروزی در رشته CSGO به مقام نخست دست یافت تیم Fnatic وSK Gaming در پله های بعدی قرار گرفتند.

سال 2007 را می توان سال شروعی تازه برای مجموعه مسابقات Intel Extreme masters دانست. در این مسابقات برنده مبلغی در حدود 285000 دلار دریافت می کرد. این مسابقات نیز مانند فصل پیش در دو رشته Warcraft  و CSGO برگزار شد اما تفاوتی که این دوره با دوره ی قبل داشت به گستردگی مسابقات مربوط می شد.

به طوریکه در این دوره حریفانی از دوسوی اقیانوس اطلس هم شرکت کرده بودند و بازیکنان آسیایی و آمریکای شمالی برای صعود به فینال به رقابت با یکدیگر پرداختند. این مسابقات در لس آنجلس آمریکا برگزار شد.

 

رنگ و بوی این دوره از مسابقات بسیار متفاوت تر از فصل قبل بود و مهارت های نشان داده شده توسط بازیکنان در Intel Extreme Matsers  به اوج خود رسیده بود. برندگان مسابقات جهانی CSGO در سال 2007 لباس آلمانی شرکت Mousesports  را بر تن داشتند و مبلغی 50000 هزار دلار را از آن خود کردند و تیم e-STRO در رتبه دومی جای گرفت در حالی که تیم های ALTERNATE   وSK Gaming به ترتیب جایگاه سوم و چهارم را به خود اختصاص دادند. همچنین در این دوره برای اولین بار یک بازیکن آسیایی با نام ژوئن “Lyn” از کشوره کره جنوبی در رشته Warcraft III توانست 20000 دلار برنده شود و قهرمان سال قبل در این رشته نیز در جایگاه بعدی قرار گرفت و جایزه ای به مبلغ 10000 دلار دریافت کرد.

فصل سوم این مسابقات در گستره جغرافیایی به مراتب بزرگ تر از فصل قبل برگزار شد و مبلغ جایزه باز هم بیشتر شد و به رقم 750000 دلار رسید. در این فصل نیز مسابقات در دو رشتهCSGO   و World of Warcraft   برگزار می شد. این رویداد در سه قاره آسیا، آمریکای شمالی و اروپا برپا گردید و میزبانان آن شامل شهرهای چنگدو، فیلادلفیا، سئول، دبی، مونترال، لس آنجلس و لایپزیک بودند.

اما مسابقات جهانی بار دیگر در شهر هانوفر آلمان در مارس 2009 برگزار شد و جایزه نخست را تیم fnatic   در رشته CSGO  به مبلغ 50000 دلار برنده شد و در رشته Warcraft این تیم کره ای بود که توانست تیم SK Gamings  را شکست دهد و به جایگاه دوم تکیه بزند و تیم آنگلیسی ana nawak در رتبه سوم قرار گرفت.

در ادامه مسابقات در سال 2010 این تیم اکراینی Natus Vincere  بود که مقام قهرمانی را از تیم fnatic ربود و برای اول بار در رشته CSGO جام را بالای سر برد و جایزه 50000 دلاری را از آن خود کرد.

در این مسابقات در رشته Warcraft نابغه های شیطانی تیم Dignitas  به سمت اسطوره شدن پیش رفتند و مقام قهرمانی را بدست آوردند و جایزه 25000 دلاری را نصیب خود کردند.

 برای اولین بار یک رشته دیگر به Intel Extreme Masters افزوده شده تا مجموع رشته ها به عدد 3 برسد و آن چیزی نبود جز Quake Live که در این رشته هندریکسون شین توانست به مقام قهرمانی دست یابد.

با آغاز سری پنجم مسابقات شاهد گسترش حیرت انگیز این تورنمت در عرصه بازی های الکترونیک بودیم که در آن جایزه 400000 دلاری تعیین شده بود در این دور از مسابقات Starcraft 2 نیز به سایر رشته ها افزوده شد.

 

 

در فصل 2012، IEM گام های بلندتری برداشت و خود را به عنوان یکی از مهمترین تورنمت های جهان معرفی کرد در این دور از مسابقات که روس ها در رشته League of Legends فقط برای قهرمانی پا به میدان گذاشته بودند در این راه تیم Dignitas  را در هم کوبیدند و جایزه 50000 دلاری را نصیب خود کردند و در رشته CSGO تیم ESC Gaming  از لهستان به مقام قهرمانی رسید.

فصل هفتم مسابقات نگرانی از آینده IEM را مجسم می کرد. در این دوره از مسابقات که برگزاری آن به سال 2013 بر می گردد تنها دو رشته Starcraft 2 و League of Legends  شرکت داشتند.

چشم بادامی های کره جنوبی برای تصاحب جام قهرمانی چیزی از بازی خیره کننده کم نگذاشتند و به مقام قهرمانی جهان رسیدند.

در فصل هشتم بازی ها تنها سه رشته Starcraft 2، League of Legends و Hearthstone وجود داشت و مبلغ جایزه بار دیگر افزایش یافت و به رقم 600000 دلار رسید و در بازی League of Legends کره ای ها همچنان دست برتر را داشتند و توانستد fnatic  مدعی را شکست داده و بار دیگر جام قهرمانی این تورنمت را بالای سر ببرند. در رشته Hearthstone این بازیکن لهستانی بود که رقیبان خود را از صحنه رقابت به در کرد و خود را به عنوان تیم برنده جام معرفی کرد.

 

فصل نهم مسابقات: جایزه کلان تنها برای دو رشته  League of Legends و Starcraft 2 در نظر گرفته شده بود این مجموعه مسابقات که در سال 2015 برگزار شد برای تیم های برنده در دو رشته برگزار شد و مبلغ 535000 دلار جایزه در نظر گرفته شده بود.

در این دوره از مسابقات کابوی های آمریکایی ظهور کردند و تیم SoloMid توانست در رشته League of Legends به مقام قهرمانی دست یابد و در رشته Starcraft 2 این مردان سونگ ووک کره ای بودند که عرصه قهرمانی را برای دیگر رقبا تنگ کرده و رخصت قهرمانی را به هیچ تیمی به غیر از خود ندادند.

اکنون دیگر به عمر یک دهگی مسابقات Intel Extreme Masters می رسیم که رقم کل جایزه در حال نزدیک شدن به یک عدد 6 رقمی است در این دوره رشته CSGO  بار دیگر به صحنه هیجان انگیز این دوره از رقابت ها پا می گذارد.

تورنمت این دوره از مسابقات در ورزشگاه Spodek Arena برگزار شد و تیم fnatic  بار دیگر با شکست حریف برزیلی خود جایزه 104000 دلاری را با خود به خانه می برد. در رشته  League of Legends تیم SK Telecom T1 کره ای ها بودند  که جایزه 50000 دلاری را نصیب خود کردند.

فصل یازدهم مسابقات : جایز ای با رقم حدودا 1.2 میلیارد دلار برای تیم های برنده در نظر گرفته شد و در دو رشتهCSGO  و Starcraft برگزار شد که در این دوره کره ای ها حتی اجازه نزدیک شدن بقیه تیم به جام قهرمانی را ندادند و دوره ای به یاد ماندنی را برای خود رقم زدند.

این مجموعه مسابقات Intel Extreme Masters  اکنون توانسته خود را به عنوان برترین برگزار کننده های ورزش های الکترونیک معرفی کند و در این مسیر گامهای ارزشمندی را برداشته است. آینده ورزش های الکترونیک مدیون چنین تورنمت هایی است که توانسته بسیاری از جوانان را با خود همگام سازد.