ده بازیکن زن برتر در ورزش های الکترونیک

 

وقتی که صحبت از ورزش های سنتی بود تفاوت طبیعی جسمانی باعث ایجاد تبعیض و تفاوت بین مردان و زنان می شد. اما مهارت در ورزش های الکترونیک نیازی به عضلات و استخوان های برجسته ندارد بنابراین هیچ دلیل منطقی برای تبعیض قائل شدن نسبت به جنسیت وجود ندارد و صرفا تنها تفاوتی که وجود دارد تفاوت در توانایی های شناختی است.

با این وجود مدتی زمانی طول میکشد که زنان بتوانند به جایگاه قابل قبول در زمینه ورزش های الکترونیک دست یابند اما در این میان برخی از آنها با نشان دادن شایستگی خود به جایگاه مناسبی در سطح جهانی در ورزش های الکترونیک دست یافته اند.

در این مطلب هدف ما معرفی 10 بازیکن زن برتر در ورزش های الکترونیک است که با حضور در ورزش های الکترونیک خود را به عنوان یک چهره شاخص مطرح کرده اند.

اما چطور می توان مهارت یک زن و یا مرد فعال در این ورزش را ارزیابی کرد؟ در ورزش های سنتی بهترین شواهد مدال ها و جام هایی است که هر فرد به دست می آورد اما در ورزش های الکترونیک بیشترین تمرکز بر روی پاداش و مبالغی است که در طول تورنمت ها بدست می آید.

رقابت برای بدست آوردن پول از اصلی ترین مولفه های ورزش های الکترونیک است و مبلغ به دست آمده در طول تورنمت های فصلی اصلی ترین معیاری است که بوسیله آن بازیکنان سنجیده می شوند و هر بازیکنی که بیشترین مبلغ را دریافت کرده باشد می توان آن را به عنوان حرفه ای ترین بازیکن طول مسابقات معرفی کرد.  حال با توجه به معیارهای مذکور در ادامه با معرفی ده تن از برترین زنان در ورزش های الکترونیک با ما همراه باشید:

  • ساشا هیستون معروف به اسکارلت (Scarlett-Sasha Hostyn)

متولد دسامبر 1993 است و با نام مستعار اسکارلت شناخته می شود. وی که یک بازیکن کانادایی است بیشترین محبوبیتش را به خاطر بازی در StarCraft به دست آورده است و به عنوان اولین بازیکنی که در طول مسابقات StarCraft به پیروزی رسیده، شناخته می شود.

ساشا که بزرگ شده کینگستون آنتاریو است و در دوران مدرسه به عنوان سرگرمی این بازی را شروع کرد از سال 2011 وارد دنیای تورنمت ها شد و بازی در ورزش های الکترونیک را به عنوان حرفه خود انتخاب نمود.

این بازیکن در سال 2012 در رشته StarCraft  در شهر لاس وگاس آمریکا یکی از حرفه ای ترین بازیکنان را شکست داد و برای اولین بار نام خود را بر سر زبان ها انداخت به طوریکه روزنامه نیورکر او را زبر دست ترین زن در ورزش های الکترونیک نامید.

در سال 2013 او توانست به مسابقات جهانی راه یابد. اما در این مسابقات به مقامی بهتر از 21 جهان دست نیافت. ولی توانست در سال 2014 در هفت تورنمت پشت سرهم هم به مقام قهرمانی دست یابد و همین باعث شد او به عنوان دومین بازیکن پردرآمد زن در این حرفه شناخته شود. او در این تورنمت ها مبلغی در حدود 110 هزار دلار برنده شد که در نوع خود می توان آن را یک رکورد برشمرد.

ساشا به عنوان تنها نامزد زن تورنمت Red Bull Battle Grounds 2014  در کشور کره جنوبی بود. همچنین وی در میان 50 بازیکن تحسین برانگیز تاریخ ورزش های الکترونیک جای گرفته است و یکی از معدود بازیکنان زن موفق در رشته StarCraft می باشد.

هاستین در سال 2015 برخی از انگیزه های خود را نسبت به بازی StarCraft  از دست داد و به بازی Dota 2 روی آورد و دلیل اینکار خود را چنین عنوان کرد که اگر من بتوانم در هر یک از این بازی ها مهارت داشته باشم کاری خواهم کرد که در طول بازی ها هیچ زن دیگری قادر به انجام آن نباشد.

درآمد کلی ساشا در ورزش های الکترونیک بیش از 33 میلیون دلار است که جز سومین درآمد در ورزش های الکترونیک محسوب می شود. وی در طول عمر ورزش حرفه ای خود در 178 تورنمت مختلف شرکت کرده است و از نظر میزان درآمد در این حرفه نام او در رکوردهای گینس به ثبت رسیده است.

 

2- کاترین گان (Katherine Gunn)

کاترین گان متولد سال 20 آوریل 1988 ملقب به (Mystik) است و به عنوان یک بازیکن حرفه ای در رشته CGS شناخته می شود.

او اولین قهرمانی خود را در فصل دوم مسابقات WCG Ultimate Gamer بدست آورد و برای اولین بار در تورنمنت های Gaming Series شرکت کرد.

گان به عنوان یکی از پردرآمدترین بازیکن در ورزش های الکترونیک شناخته می شود و نام او در رکوردهای گینس در سال 2016 ثبت شده است. در این کتاب نام او به دلیل میزان درآمد ماهیانه که از سال 2007 تا 2016 به طور متوسط 122000 دلار بوده، به ثبت رسیده است.

میزان مبلغ دریافتی او تنها در سال 2008 در سری مسابقات قهرمانی جهان بیش از 160000 دلار بود  که بالاترین مبلغ برای یک زن در رشته CGS به شمار می آید.

گان متولد کالیفرنیا است و در یک خانواده ای که اهل بازی های ویدیویی هستند بزرگ شده است. علاقه او به بازی های الکترونیک در دوران نوجوانی با بازی در رشته Magic: The Gathering بیشتر شد.

او شهرت خود را در سال 2007 در بازی CGS بدست آورد در این سری از مسابقات توانست به مقام دومی برسد و موفق شد جایزه 15000 دلاری را از آن خود کند. در سال بعد او شروع خوبی نداشت و در اولین تورنمنت خود به مقام بهتری از سومی دست نیافت. اما با شروع تورنمنت های دیگر به سرعت خود را بازیافته و توانست در آن سال نام خود را برای اولین با در میان بازیکنان ورزش های الکترونیک مطرح سازد.

گان در دو رشته Dead or Live4  و Halo:Reach به صورت حرفه ای بازی می کند و توانسته است به مقام های ارزشمندی در سری مسابقات جهانی دست یابد.

 

3-سیبان بیلموس (Sioban Bielamowicz)

سیبان ملقب به هگنانو تما (HaganeNoTema)، یک بازیکن حرفه ای استرالیایی است که در رشته های Attack on Titan و Brawlhalla شرکت می کند.

هگنانو یک بار توانسته به مقام قهرمانی جهان دست یابد و در بازی های المپیک در رشته Attack on Titan به عنوان موفق ترین بازیکن معرفی شده است.

او مسابقات خود را از سال 2014 شروع کرده است و بیشترین موفقیت او به سال های 2017 و 2018 بر می گردد.

سیبان در دو رشته Attack on Titan و Brawlhalla  به صورت حرفه ای بازی می کند و مجموع درآمد او در حدود 122 هزار دلار است.

 

4- ریک اورتیز(Ricki Ortiz)

ریک یک بازیکن حرفه ای در رشته های Marvel vs. Capcom و Street Fighter است او در اوایل سال 2000 به جامعه ورزش های الکترونیگ پیوست و از آن زمان به بعد در بسیاری از تورنمنت ها شرکت کرده است.

او که خود را یک مهندس معرفی می کند و اعلام کرده که در سال 2001 برای اولین بار در یکی از مناطق سانفرانسیکومسابقات خود را کلید زده و به منظور بالا بردن تجربیات خود به نیویورک نقل مکان کرده است. وی در سال 2003 برای نخستین بار در یک تورنمنت Evolution Championship Series شرکت کرد.

ریک در بسیاری از رشته های ورزشی شرکت کرده است. اولین مقام قهرمانی او به سال 2010 بر می گردد و اولین مقام ارزشمند خود را در سری مسابقات Capcom 2016 بدست آورد او در این مسابقه با باخت در مقابل NuckleDu به مقام دومی رسید و مبلغ 60000 دلار را از آن خود کرد.

میانیگن درآمد او به طور متوسط در حدود 80 هزار دلار است و خود را در میان 10 بازیکن برتر تاریخ ورزش های الکترونیک قرار داده است.

5-مارجوریMarjorie

مارجوری ملقب به کاسومی چان نام خود را برای اولین بار در پیروزی مقابل سار هریسون در سری مسابقات برگزار شده در رشته Dead or Live4  مطرح ساخت. او در عرض یک سال با بازی در ورزش های الکترونیک 55 هزار دلار برنده شد و خود را به عنوان تنها زنی که در این سری مسابقات به بالاترین درآمد رسیده، معرفی کرد.

با وجود این که او کمترین برد ها را در تورنمنت های مختلف داشته اما او همچنان به عنوان یکی از پردرآمدترین گیمرها شناخته می شود.

6- سارا لو(Sarah Lou)

سارا لو ملقب به سارا هریسون به عنوان یک بازیکن حرفه ای در رشته Dead or Live4   شناخته می شود او با میانیگن دریافت 50 هزار دلار درآمد به عنوان یکی دیگر از بازیکنان پردرآمد ورزش های الکترونیک به حساب می آید.

سارا اولین درآمد خود را با برد در رشته CGS در سال 2008 به دست آورد. او در این مسابقه موفق به برد جایزه 50 هزار دلاری این تورنمنت شد او از آن زمان به بعد دیگر در هیچ تورنمتی شرکت نکرده است.

وی تنها زن انگلیسی است که توانسته است در این رشته برای اولین بار به این مقام برسد. به دلیل سر راست بودن و طبیعت ذاتی او تصمیم گرفت در بازی های سبک جنگی شرکت کند.

7- تینارسTinares

تینارس بازیکن آمریکایی در رشته Fortnite بازی می کند او در مدت زمان سه سال حضور در ورزش های الکترونیک به موفقیت های چشمگیری رسیده است. نام او برای اولین بار در سال 2019 در توییچ مطرح شد و به عنوان 5 بازیکن مطرح در این دوره از مسابقات معرفی شد.

تینارس توانست در آن مسابقه 40 هزار دلار را از آن خود کند بقیه درآمد او از طریق بازی های آنلاین است که به طور مستقیم پخش می شود. او شهرت خود را در سال 2020 در سری مسابقات TwitchCon به دست آورد.

8-زینب ترک (Zainab Turkie)

زینب ترک به عنوان یک بازیکن پیشکسوت در ورزش های الکترونیک محسوب می شود. وی از سال 2002 به عنوان یک بازیکن حرفه ای بازی خود را شروع کرد و در سن 14 سالگی  به اولین باشگاه Counter- Strike پیوست و در تیم های ورزشی بشیکتاش بازی کرد او که یک بازیکن ترکی سوئدی است در مجموع توانسته است درآمدی بالغ بر 43 هزار دلار از طریق شرکت در مسابقات ورزش های الکترونیک بدست آورد.

او همچنین عضوی از سازمانهای مطرح نظیر Alternate aTTaX و Fnatic است که در سالیان اخیرتوانسته اند به موفقیت های بی نظیری دست یابند.

9-آنا آنانیکووا

او یک بازیکن حرفه ای در رشته CS: GO است و در تیم هایی مانند Team Secret ، Lazarus ، Counter Logic Gaming و تیم ملی روسیه بازی کرده و توانسته بیشترین درآمد را برای آنها کسب کند. میانیگن درآمد این بازیکن در حدود 20 هزار دلار است.

نکته جالب این بازیکن این است که در 14 بازی خود با هدفی غیر از دریافت پول شرکت کرده است وبرای بدست آوردن پول بازی نکرده است. او که یک بازیکن تازه شناخته شده است به عقیده بسیاری یک استعداد واقعی در ورزش های الکترونیک محسوب می شود.

آنانیکووا اولین موفقیت خود را در سال 2016 در اولین تورنمت جهانی بدست آورد او با میانگین درآمد 23 هزار دلار به عنوان یکی از پردرآمد ترین گیمرهای حرفه ای شناخته می شود.

10- جانت رز(Janet Rose)

رز یک بازیکن کانادایی است که در مدت بسیار کمی توانسته از این حرفه درآمد قابل توجهی کسب کند. او در رشته هایی مانند Apex Legends ، Fortnite ، League of Legends و Teamfight Tactics بازی کرده است.

یکی از بزرگ ترین موفقیت های او مربوط به سال 2019 است که در رشته League of Legends توانست به مقام قهرمانی برسد و جایزه 17هزار دلاری را از آن خود کند.

رز در 10 تورنمنت اخیر خود توانسته است 39 هزار دلار جایزه برنده شود که در نوع خود یک موفقیت ارزشمند محسوب می شود.

او در توییچ طرفدارن زیادی دارد و با فعالیت در رشته های Dead or Alive 4 یا CS: GO و Fortnite توانسته درآمد قابل ملاحظه ای کسب کند.