درباره کمپانی BLIZZARD

 

پیشگفتار

هر کس که اندکی با دنیای بازی‌ها و گیم سر و کار داشته باشد، قطعا نام وارکرفت را شنیده است. این بازی بسیار پرطرفدار استراتژیک نقش آفرینی، امکانات و گیم‌پلی های زیادی را در اختیار بازیکنان قرار داده است و در حال حاضر، یکی از بازی‌های بسیار معروف در سطح جهانی بازی های رایانه‌ای محسوب می شود. کمپانی BLIZZARD سازنده این بازی مشهور است. اما اینکه این کمپانی تحت چه روندی و پس از گذشت چند سال به این شهرت رسید، نکاتی است که در ادامه کمی به آن می‌پردازیم.

تاریخچه کمپانی BLIZZARD

کمپانی BLIZZARD نخستین بار در سال 1991 تاسیس شد. البته این کمپانی در ابتدا با نام سیلیکون اند سینپس شناخته می‌شد و در سال 1994 به BLIZZARD تغییر نام داد. به همین دلیل، بسیاری از افراد، تاسیس این کمپانی را در سال 1994 می‌دانند. هر چه که هست، این شرکت توانسته است در طی سالها تلاش خود، به موفقیت‌های بیشماری در زمینه‌ی بازی‌های کامپیوتری دست یابد و به شهرت برسد.
در طی 30 سال تلاش، کمپانی بلیزارد توانسته‌ است گسترش چشمگیری در سراسر جهان  داشته باشد. این کمپانی که در ابتدای امر با اقلیتی از افراد تاسیس شد، امروزه حدود 4700 نفر اعضا دارد که به صورت مستقیم برای آن کار می کنند. البته اعضای غیر‌مستقیم این کمپانی شامل استریمر‌ها و یوتیوبر‌ها در این شمارش محسوب نشده‌اند. دفتر مرکزی این کمپانی در کالیفرنیای آمریکا قرار دارد و یکی از قدرتمندترین شرکت‌های بازی‌سازی حال حاضر دنیا می باشد.

رشته ها و محصولات

محصولات شرکت بازی‌سازی BLIZZARD شامل دیابلو، استارکرفت، وارکرفت، هارث‌استون، اورواچ و بازی های گوناگون دیگری می‌باشد. بدیهی است که مشهور‌ترین محصول این کمپانی، وارکرفت است.
در ابتدای ساخت این بازی، قطعا سازندگان آن فکرش را هم نمی‌کردند که این بازی تا این اندازه بتواند موفق عمل کند. نخستین نسخه وارکرفت در سال تاسیس شرکت عرضه شد. این نسخه با عنوان ارک‌ها و انسان‌ها، در سبک استراتژی منتشر گردید. پس از انتشار این بازی، کاربران بلافاصله متوجه خوش‌ساخت بودن و زیبایی این بازی شدند. نتیجه این امر، قرار گرفته شدن این کمپانی بازی‌سازی نوپا، در صدر توجهات بازیبازان و بازی‌سازان بود.
پس از سالها تلاش، شرکت بازی‌سازی BLIZZARD نسخه‌های متعددی از سری بازی‌های دنیای وارکرفت منتشر کرده است. آخرین نسخه این بازی هم در سال 2020 عرضه شد. با مقایسه نسخه اول و نسخه نهایی، به راحتی متوجه تحولات بوجود آمده در این بازی‌ها خواهید شد. تلاش طراحان بازی این شرکت همواره به این امر بوده است که کاربران هیچگاه تکراری و یکنواخت بودن را در این بازی‌ها را حس نکنند و انصافا در این هدف هم موفق عمل کرده اند.

درآمد کمپانی BLIZZARD

با‌توجه به شناختی که از این کمپانی پیدا کرده‌اید، احتمالا برایتان سوال است که چنین کمپانی بزرگی سالیانه چه مقدار درآمد دارد و یا اینکه به طور کلی شرکت های بازیسازی سالیانه تا چه مقدار درآمد دارند؟
قطعا درآمد یک شرکت بستگی به عوامل مختلفی دارد که کیفیت کار، تعداد بازیکنان در سطح بین‌المللی و گستردگی فعالیت‌های یک شرکت از این موارد هستند. اما در خصوص میزان درآمد شرکت BLIZZARD باید گفت که درآمد این شرکت در سال 2016 حدود 2.4 میلیارد دلار بوده که رقم بسیار قابل توجهی می‌باشد. این امر نشان‌دهنده این است که کمپانی مذکور توانسته است تا حد زیادی کاربران مورد نظر خود را جذب کند و رضایت آنها را فراهم نماید. در اینجا لازم به ذکر است که میزان درآمد این شرکت در سالهای اخیر به طور رسمی منتشر نشده است اما با توجه به گ

سترش کار شرکت خصوصا در سالهای اخیر، اینکه درآمد آنها هم اکنون چندین برابر از میزان گفته شده باشد، به هیچ وجه دور از ذهن نیست.

افتخارات کمپانی BLIZZARD

کمپانی  BLIZZARD با هدف ارائه بازی‌هایی بوجود آمد که بتواند نیاز کاربران را تا مدت طولانی به بازی برطرف کند. متخصصین حاضر در این شرکت با ساخت عنوانین خارف العاده و سالها تلاش بر روی بهبود بخشیدن به آنها توانسته‌اند افتخارت بی‌شماری نیز کسب نمایند. از جمله اینکه:
  • جایزه بهترین کارگردانی انیمیشن در بازی استارکرفت در سال 1997. استارکرفت در سری‌های مختلفی از این شرکت عرضه شده‌است و از بازی های موفق آنها محسوب می شود.
  • بهترین توسعه دهنده نرم افزار در سال 1993
  • جایزه بهترین شرکت چند رسانه ای در سال 1999
  • جایزه شایستگی موفقیت مادام العمر برای موسسین شرکت
با‌توجه به افتخارات کسب شده توسط این شرکت، می توانیم با قطعیت بگوییم که شرکت BLIZZARD توانسته‌است به قله های موفقیت در کار خود برسد. آلن آدهایم، مایکل مورهایم و فرانک پیرس از بنایان گذاران این شرکت بوده‌اند و ارائه بازی‌های متفاوت در سبک‌های مختلف، برای آنها بسیار کارساز عمل کرده است. خصوصا که در بین بازی های منتشر شده این شرکت، بازی WARCRAFT شاهکاری بود که هرگز تکرار نخواهد‌شد.